Menu
Subskrypcja
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
 
U nas kupisz "Replikę"!
Darmowa wysyłka
przy zamówieniu
powyżej 200 zł i płatności przelewem lub kartą
Kontakt
Możesz do nas zadzwonić:
508 899 508
lub napisać:
bearbook(małpa)bearbook.pl

Strona na którą wchodzisz zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich
Patti Smith - PONIEDZIAŁKOWE DZIECI
Cena 44.00 zł
Cena okładkowa: 44.90 zł
oszczędzasz: 0.90 zł


Czas realizacji zamówienia: 5 - 7 dni

Ocena: 8.00
                   
Autor Patti Smith
Tytuł PONIEDZIAŁKOWE DZIECI
Stron 294
Okładka twarda
Wydawnictwo Czarne
Rok wydania 2012


Zobacz koniecznie:

Opis

„Poniedziałkowe dzieci” to autobiograficzna opowieść Patti Smith, jednej z najważniejszych wokalistek rockowych, o jej kilkuletnim związku z fotografem Robertem Mapplethorpem. Związku niezwykłym, bo Robert był gejem.

Mieli po 20 lat, gdy poznali się w 1967 r. Na początku Mapplethorpe wypierał swój homoseksualizm. Ale, co ciekawe, jego uczucie do Patti trwało nawet wtedy, gdy zdał sobie sprawę, że pociągają go mężczyźni. Rozstali się na początku lat 70, ale nie zerwali znajomości – Patti była przy Robercie, gdy umierał na AIDS w 1989 r.

Smith opisuje swój przyjazd do Nowego Jorku z Chicago, gdy poczuła się taka wolna, wolna, a później prozę życia, bo bywała też głodna, głodna. Wspomina biedowanie z Robertem, jego pierwsze prace i swoje pierwsze wiersze (Jezus umarł za cudze grzechy, ale nie moje). 

Pisze o prostytucji Roberta, który oszukiwał się, że uprawia męsko-męski seks tylko dla pieniędzy (których skądinąd im obojgu brakowało), zanim dojrzał do głębszych relacji z facetami – Davidem Crolandem i Samem Wagstaffem. Nie pomija też sadomasochistycznych preferencji Mapplethorpe’a, widocznych zresztą w wielu jego dziełach. Rockowy talent Patti dopiero budził się do życia, gdy kreatywna energia Roberta była już w pełnym rozkwicie. Oboje należeli do bohemy artystycznej, niestroniącej od narkotyków, orbitującej wokół Fabryki Andy’ego Warhola.

„Poniedziałkowe dzieci” otrzymały nagrodę National Book Award. Książka przez 37 tygodni nie opuszczała listy bestsellerów „New York Timesa”.

Tekst Mariusza Kurca, ('Replika', nr 39)

To może Cię również zainteresować:
Miron Białoszewski - TAJNY DZIENNIK
Tadeusz Sobolewski - CZŁOWIEK MIRON