Cena | 10.00 zł |
produkt chwilowo niedostępny
Ocena: |
|
Tytuł | Replika |
Stron | 40 |
|
Z okładki 49. numeru „Repliki” spogląda Wiktor Korszla, wokalista musicalowy, choreograf i tancerz, instruktor na kursach „tęczowej salsy” dla jednopłciowych par. W wywiadzie Mariusza Kurca Wiktor opowiada o swym pierwszym tańcu w parze z mężczyzną, o tym, co w tańcu jest „męskie”, a co „kobiece”, a także o swym debiucie w tytułowej roli w musicalu „Tarzan”, o pasji śpiewania i pragnieniu stabilizacji z „facetem, na którym można polegać”.
„Taniec to jedna z podstawowych form rozrywki dla pary – dlaczego pary gejowskie mają być jej pozbawione? Fantastycznie jest tańczyć z facetem, który cię kręci. Na kursie super było obserwować te gejowskie pary - jak oni się odkrywają na nowo, uczą się siebie w nowych rolach, (…) jak poznają swoje ciała od innej strony – który jest cięższy, który wyższy, który bardziej gibki. Który ma prowadzić, a który być prowadzony- bo nic tu nie jest z góry przypisane, trzeba się umówić.”
„Facet może być genialny w tańcu baletowym a dziewczyna – w hip-hopie. A dwóch facetów tańczących np. tango może wyglądać bosko! Jak ktoś nie ma problemu ze swoją męskością, to mu jej od tańca nie ubędzie. Ani od tego, że zatańczy kroki umownie przyjęte jako „damskie”. Prawdziwy facet bez problemu założy szpilki i nie umrze ze strachu, co się stanie, jeśli mu się to spodoba.”
Cały wywiad Mariusza Kurca z Wiktorem Korszlą – do przeczytania w „Replice”, nr 49
Długodystansowiec
Z Krzysztofem Śmiszkiem, założycielem Grupy Prawnej Kampanii Przeciw Homofobii, a obecnie szefem Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego rozmawia Mariusz Kurc.
To prawda, że zgłosiłeś się do Kampanii Przeciw Homofobii, bo podobał ci się Robert Biedroń?
Tak (śmiech). Ale nie tylko dlatego! Byłem studentem piątego roku prawa i interesowałem się problematyką dyskryminacji w prawnym kontekście. Matką chrzestną tego zainteresowania była moja promotorka - profesor Eleonora Zielińska. Chciałem pogłębiać wiedzę szczególnie jeśli chodzi o sprawy LGBT, ale nie bardzo wiedziałem jak - wtedy, jesienią 2002 r., to była trochę egzotyka. Gdy w „Życiu Warszawy” zobaczyłem artykuł o KPH zilustrowany zdjęciem jej szefa, czyli Roberta, postanowiłem, że zgłoszę się na wolontariusza. Może się przydam. A przy okazji poznam tego gościa.
Założyłeś Grupę Prawną KPH, która działa do dziś. Z Robertem od dwunastu lat tworzycie parę.
Pamiętam nasze pierwsze spotkanie – w gejowskim klubie Rasco, bo KPH nie miała wtedy żadnej siedziby. Okazało się, że do zrobienia jest… wszystko. Byłem pierwszym prawnikiem, który się do nich zgłosił.”
Cały wywiad Mariusza Kurca z Krzysztofem Śmiszkiem - do przeczytania w „Replice”, nr 49
Świat mi się powiększył
Uczestniczki (i jeden uczestnik) Akademii Zaangażowanego Rodzica Kampanii Przeciw Homofobii, czyli rodzice homoseksualnych dzieci opowiadają o swych doświadczeniach
Anna Skalska, mama Kamili: Podoba mi się hasło: jak nie akceptujesz związków gejów czy lesbijek, to nie wiąż się z gejem ani z lesbijką (śmiech). Wszystko na ten temat, nie? Moja córka Kamila ma teraz 30 lat, ujawniła się przede mną 10 lat temu. Domyślałam się, ale nie prowokowałam rozmowy, odwlekałam, nie byłam ciekawa. Dopóki Kamila nie powiedziała wprost, mogłam mieć nadzieję, że to nie „to”. A potem „jestem lesbijką” – i klamka zapadła. Martwiłam się, jak sobie da radę, czy wyemigruje gdzieś, gdzie homofobii jest mniej… Ale nie sądziłam, że ten jej coming out zmieni moje życie. A zmienił. Świat mi się nagle powiększył o wszystkie osoby LGBT. Jak sobie to człowiek raz uświadomi, to już nie ma kroku w tył.
(…)
Dziś lepiej umiem reagować, gdy wypływa temat LGBT. Ciągle stykam się z tekstami typu: „Niech robią, co chcą, tylko niech się nie pokazują”. „A ty się nie pokazujesz? Zastanawiasz się za każdym razem, gdy bierzesz żonę za rękę na ulicy?”.
Oprócz Anny, w tekście znajdują się wypowiedzi pani Joanny, mamy Wiktora, pani Elżbiety, mamy Mateusza oraz Pani Julity i Pana Krzysztofa – rodziców Michała.
Do przeczytania w „Replice” nr 49.
Hipster na farmie
Z Xavierem Dolanem o jego najnowszym filmie „Tom” rozmawia Remigiusz Kadelski
„Tom to postać, z którą coś jest nie tak. Postać, która ma świadomość tego, że na tej farmie być może uzyska odpowiedzi na nurtujące go pytania. Nie sądzę, by on wiedział, z jakiego
powodu zostaje na niej lub dlaczego nie wyjeżdża, albo dlaczego nie idzie do sąsiadów: przecież dom, w którym to wszystko się rozgrywa, jest otoczony przez inne. Wystarczyłoby w dowolnym momencie przejść przez ulicę, zapukać do sąsiadów i powiedzieć: „słuchajcie, mam problem, oni nie chcą mnie wypuścić“. Ale on odsuwa od siebie szansę ucieczki, ponieważ pobyt na farmie traktuje jak przeznaczenie. Nie ma pojęcia, na czym ma ono polegać, ale instynktownie wyczuwa, że jego rozdział nie jest jeszcze skończony. Przeżywając żałobę po swoim facecie, wie, że tę swoistą podroż na farmę musi odbyć do końca, niezależnie od tego, jakie to będzie miało konsekwencje.”
Cały wywiad oraz sylwetka Xaviera Dolana autorstwa Bartosza Żurawieckiego - do przeczytania w „Replice”, nr 49
Wywiady:
Z Wiktorem Korszlą, wokalistą musicalowym, tancerzem i choreografem, instruktorem na kursach „Tęczowej salsy” dla par jednopłciowych o pierwszym tańcu w parze z mężczyzną, o tym, co w tańcu jest „męskie”, a co „kobiece”, a także o debiucie w tytułowej roli w musicalu „Tarzan”, o pasji śpiewania i pragnieniu stabilizacji z „facetem, na którym można polegać”.
Z Krzysztofem Śmiszkiem, założycielem Grupy Prawnej Kampanii Przeciw Homofobii, a obecnie szefem Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Z Xavierem Dolanem o jego najnowszym filmie „Tom”.
Z Januszem Misiarzem i Marcinem Stołowskim, współwłaścicielami Fellow Travel, biura podróży specjalizującego się w klienteli LGBT.
Transakcje
Z Saadatem Munirem, reżyserem filmu „Siła strachu” o sytuacji osób transpłciowych w Pakistanie.
Społeczeństwo
„Świat mi się powiększył” - uczestniczki (i jeden uczestnik) Akademii Zaangażowanego Rodzica Kampanii Przeciw Homofobii, czyli rodzice homoseksualnych dzieci opowiadają o swych doświadczeniach
Julia Ladyboy we wspomnieniach Sylwii Chutnik, Katarzyny Szustow, Benity z Ladyboy Kolektyw, „Ireny Santor” z L-kultury oraz Megi.
Najsłynniejsze Parady Równości na świecie.
LGBT USA
Jedyny w swoim rodzaju gejowski przewodnik po Nowym Jorku autorstwa Wojciecha Kowalika (napisany z autopsji).
„Słowo na „F”, czyli jak w USA radzą sobie z mową nienawiści motywowaną homofobią?
Felieton
Bartosz Żurawiecki – „Do knajpy marsz!”
Kultura
Recenzje filmów: „Yves Saint Laurent”, „Powiem ci wszystko”, „Eastern Boys”, „Pierwszy wschód słońca”, „Hawaje” oraz serialu „Spojrzenia”.
Recenzje książek: „Chcę żyć” Michała Piróga, „Tajemnica Filomeny” Martina Sixsmitha, „Oblicza kina queer” Małgorzaty Radkiewicz, „Portret trumienny” Kuby Wojtaszczyka, „Nigdy nie ocieraj łez bez rekawiczek” Jonasa Gardella, „Bostończycy” Henry’ego Jamesa
A poza tym:
- Tęcza jest z powrotem na Pl. Zbawiciela
- ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości po raz 10.
- nowa akcja Kampanii Przeciw Homofobii „Popieram związki”
- Staszek Bednarek w dziale „Ludzie KPH”
- „Wstąpienie w kamp” czyli rysunki Marka Danilkiewicza z komentarzem Bartosza Żurawieckiego
- w „Czajniku” Piasek, Jodie Foster z żoną, Tom Ford z mężem, Michał Witkowski, Kristen Stewart oraz Katy Perry i Miley Cyrus.