Menu
Subskrypcja
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
 
U nas kupisz "Replikę"!
Darmowa wysyłka
przy zamówieniu
powyżej 200 zł i płatności przelewem lub kartą
Kontakt
Możesz do nas zadzwonić:
508 899 508
lub napisać:
bearbook(małpa)bearbook.pl

Strona na którą wchodzisz zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich
Tomasz Łukasz Nowak - JĘZYK UKRYCIA. Zapisany socjolekt gejów
Cena 77.70 zł
produkt chwilowo niedostępny

Ocena: 0.00
                   
Autor Tomasz Łukasz Nowak
Tytuł Język ukrycia. Zapisany socjolekt gejów
Stron 276
Okładka miękka
Wydawnictwo Universitas
Rok wydania 2020


Zobacz koniecznie:

Opis

OSTATNIE PAPIEROWE EGZEMPLARZE W POLSCE! 

Między słowami i między drzewami – między Innymi – funkcjonowały przestrzenie ukrycia, tzw. pikiety, miejsca, o których wiedzieli tylko wybrani mężczyźni. Geje, nazywający siebie w latach 80. i 90. XX wieku "ciotami" i "pedałami", stworzyli wówczas tuż obok normatywnego seksualnie społeczeństwa alternatywną, przemilczaną w publicznym dyskursie rzeczywistość. Ich kultura kształtowała się głównie w miejskich szaletach, na dworcach i w parkach, które, przyjmując postać heterotopii, pozostawały poza ogólnospołeczną świadomością. Geje, a wtedy właśnie "cioty i pedały", mieli swój kod, język i rytuały, swoją estetykę – tzw. kamp, żyli w przerysowanym świecie telenowel, wzdychając do ulubionych aktorek i aktorów, piosenkarzy i piosenkarek. Wśród nich byli stali bywalcy oper, teatrów oraz fani "Dynastii" i "Mody na sukces". Byli amatorzy przygodnego seksu w parku na pikiecie oraz ci związani z jednym partnerem przez całe życie. Każdy z nich był jednak w obliczu normatywnego seksualnie społeczeństwa tak samo niewidzialny, niedostrzegalny, wszakże homoseksualność do końca XX wieku pozostawała tematem tabu, który Rzeczypospolitej zdawał się nie dotyczyć.
"Język ukrycia" obejmuje w założeniu gejowskie socjolekty od czasów formowania się pierwszych gejowskich (tj. ciotowskich, pedalskich) społeczności po koniec lat 90. XX wieku. Ryszard Kisiel, twórca "Filo", odmianę tę nazwał wprost "językiem konspiracyjnym". Tymczasem, wraz ze zmianami w postrzeganiu i werbalizowaniu seksualności, zmieniają się również funkcje socjolektów mniejszości seksualnych, zmieniają się potrzeby ich użytkowniczek i użytkowników, a postęp technologiczny determinuje m.in. wybór nowych kanałów komunikacji – ziny i amatorskie czasopisma zastąpiono współcześnie nowoczesnymi aplikacjami (Grindr) i komunikatorami. Jakim językiem się w nich posługujemy?

*

Autor zbadał tytułowy „język ukrycia gejów” przede wszystkim na podstawie „branżowych” czasopism z lat 80. i 90. XX w. („Inaczej”, „Filo” i innych). Na pierwszy ogień idzie słowo „ciota” wraz z wszelkimi podgatunkami: pisuaresa, ruchawica, krypto-ciotka, ciotka-pszczółka, cichodajka, pudernica, ciota przechodzona, ciotka-emerytka itd. itd. Jeszcze szerzej rozkminiony jest „pedał” oraz „gej”.

Dalej idą określenia na „przegięcie” i fantazmaty „męskiego kochanka”, czyli słynnego niegdyś „luja”, dziś już nieco zapomnianego, bo emancypacja robi swoje. Osobny rozdział to analiza określeń „naszej” przestrzeni („pikiety”! – i stałe ich bywalczynie czyli np. „cioty-krzakówy”). Na koniec autor omawia nazewnictwo związane z życiem seksualnym (są więc wszystkie „pasywy”, „aktywy”, „lachociągi” itd.).

Opowieść o języku, obficie poparta cytatami ze źródeł, staje się opowieścią po prostu o naszej historii. Np. słowo „gej” pojawia się w naszych czasopismach już w połowie lat 80. – do prasowego mainstreamu wejdzie dobre kilkanaście lat później. A „coming out”? Do końca XX w. próżno szukać tego określenia nawet w polskich słownikach wyrazów obcych. Jak znamienne.

Dla tych, którzy łączą zainteresowanie tematyką LGBT i językiem – „Język ukrycia – zapisany socjolekt gejów” to prawdziwa uczta.

"Replika"


To może Cię również zainteresować:
M. Pogorzelska, P. Rudnicki - PRZECIEŻ JESTEŚMY! Homofobiczna przemoc w polskich szkołach
Agata Stasińska - SOCJOLOGIA PARY. Praktyki intymne w związkach nieheteroseksualnych
Agnieszka Kościańska - ZOBACZYĆ ŁOSIA. Historia edukacji seksualnej w Polsce
Maria Mamczur - ŻONY GEJÓW (Z AUTOGRAFEM!)
Anna Niemczyk - ASEKSUALNOŚĆ. Czwarta orientacja
Bergland Jonas Kinge, Rashidi Kaveh - W ZACHWYCIE O ODBYCIE
Garrard Conley - WYMAZAĆ SIEBIE
Uzodinma Iweala - ANI ZŁEGO SŁOWA