Menu
Subskrypcja
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
 
U nas kupisz "Replikę"!
Darmowa wysyłka
przy zamówieniu
powyżej 200 zł i płatności przelewem lub kartą
Kontakt
Możesz do nas zadzwonić:
508 899 508
lub napisać:
bearbook(małpa)bearbook.pl

Strona na którą wchodzisz zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich
Umberto Saba - ERNESTO
Cena 27.70 zł
Cena okładkowa: 33.00 zł
oszczędzasz: 5.30 zł


Czas realizacji zamówienia: 3 - 5 dni

Ocena: 0.00
                   
Autor Umberto Saba
Tytuł Ernesto
Stron 156
Okładka miękka
Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press
Rok wydania 2019


Zobacz koniecznie:

Opis

Ta historia wywołuje emocje równe tym, jakie towarzyszyły podczas lektury „Tamtych dni, tamtych nocy”.. Spotkanie dwóch chłopców, którzy na schodach nauczyciela gry na skrzypcach zatrzymują się, żeby porozmawiać o nauce i na pożegnanie ściskają sobie dłonie, każdemu obserwatorowi wydałoby się banalnym przypadkiem codziennego życia. A jednak - z powodu szczególnej konstelacji, pod którą się zrodziło, a także jego odległych skutków - było (pomijając inne względy) wydarzeniem niezwykłym, takim, jakie może zaistnieć, choć wcale nie musi, raz tylko jeden w ciągu całego stulecia i w jednym tylko kraju.

To jedyna proza jaką Umberto Saba popełnił, będąc zdecydowanie poetą. Napisał ją w wieku 70 lat i wydaje się, że opowiada w niej historię skrywaną przez całe swoje życie! „Ernesto” został opublikowany przez córkę poety dopiero po 20 latach od jego śmierci. Wcześniej rękopis leżał ukryty „głęboko w szufladzie”. Sam Umberto Saba uważał swoją powieść za niepublikowaną ze względu na język, jego zamierzoną prostotę. Wspaniale o tej formie pisze w „epilogu” sam tłumacz na język polski Jarosław Mikołajewski: „Podczas pracy bywało, że zamykałem oczy i starałem się zobaczyć pod powiekami człowieka, który owszem, mówi zwyczajnie i prosto, lecz którego myśli ciągle coś zaczepia: skojarzenie, dopowiedzenie, potrzeba doprecyzowania. Niektóre zdania są przez to jak schody usiane zapadniami lub tkanina pozaczepiana o kolce.”

Tak o tej książce pisze nasz stały czytelnik Jacek, a Wy koniecznie musicie się z nią zapoznać!

 

16-letni Ernesto terminuje w firmie handlującej mąką. W pierwszym epizodzie jest obiektem zalotów starszego od siebie robotnika:

 

„- Nie wie pan, co tak bardzo chciałbym panu zrobić?
- Wsadzić mi go w tyłek – odpowiedział z pogodną prostodusznością Ernesto.”

 

Właśnie prostoduszność i bezpośredniość stanowią o sile książki, która opisuje dojrzewanie seksualne bohatera bez jakichkolwiek niedomówień i aluzji charakterystycznych – pisał Bartosz Żurawiecki w recenzji „Ernesta” na łamach „Repliki” – Po romansie z robotnikiem Ernesto, ogromnie ciekaw tego, co dzieje się w jego ciele, idzie do burdelu, by przeżyć swój „pierwszy raz” z kobietą. Ale to nie znaczy, że homoseksualne doświadczenia były dla niego tylko przelotnym epizodem…

 

70-letni wielki włoski pisarz Umberto Saba napisał tę wyraźnie autobiograficzną książkę cztery lata przed śmiercią - w 1953 r. podczas pobytu w szpitalu. Po czym schował ją do szuflady...

"Replika"


To może Cię również zainteresować:
Andre Aciman - TAMTE DNI, TAMTE NOCE
Andre Aciman - ZNAJDŹ MNIE (Z AUTOGRAFEM!)
PAKIET: Noah po prostu jest + Noah jest bardziej
Adam Silvera - ZOSTAWIŁEŚ MI TYLKO PRZESZŁOŚĆ
PAKIET: GEJ W WIELKIM MIEŚCIE części 1, 2, 3 i 4 (z autografem!)
Margaret Mazzantini - BLASK
Adam Silvera, Becky Albertalli - A JEŚLI TO MY
Becky Albertalli - SIMON ORAZ INNI HOMO SAPIENS