Menu
Subskrypcja
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
 
U nas kupisz "Replikę"!
Darmowa wysyłka
przy zamówieniu
powyżej 200 zł i płatności przelewem lub kartą
Kontakt
Możesz do nas zadzwonić:
508 899 508
lub napisać:
bearbook(małpa)bearbook.pl

Strona na którą wchodzisz zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich
Edward Pasewicz - PULVERKOPF (Z AUTOGRAFEM!)
Cena 34.90 zł
Cena okładkowa: 44.90 zł
oszczędzasz: 10.00 zł


Czas realizacji zamówienia: 3 - 5 dni

Ocena: 10.00
                   
Autor Edward Pasewicz
Tytuł Pulverkopf
Stron 592
Okładka miękka
Wydawnictwo Wielka Litera
Rok wydania 2021


Zobacz koniecznie:

Opis

Bestseller bearbook.pl w roku 2022, książka w finale Nagrody Literackiej Nike 2022 oraz nagroda Angelus 2022 za najlepszą powieść Europy Środkowej! Tylko u nas z zakładką z autografem autora.

W wielogłosowej powieści Pasewicza przewijają się tematy nieustająco aktualne oraz dylematy szczególnie bliskie społecznościom marginalizowanym, jak LGBTQ+: pytania o tożsamość, konstelacje przyjaźni i miłości, potencjał sztuki i pojedynczego życia, granice szaleństwa i „normalności”, traumy, choroby i śmierć, XX- i XXI-wieczne romanse z faszyzmem i neonazizmem. I choćby dlatego o tej książce powinno zrobić się głośno. Zapewne będzie o to trudno, z powodów politycznych, bowiem „Pulverkopf” to rzecz niewygodna dla wielu, szczególnie Polaków i Niemców, którzy w portretowanym Międzyrzeczu, w szpitalu psychiatrycznym Obrawalde, w ramach nazistowskiej akcji T4 wspólnie dokonywali masowej eksterminacji: „eutanazji” pacjentów „zastrzykami łaski”. Ofiarami byli ludzie „niegodni życia” wg ideologii III Rzeszy:  z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi, „oporni”żołnierze, więźniowie polityczni (m.in. z wymierzonego w gejów paragrafu 175) oraz „osoby angażujące się w niepożądane związki seksualne”. Tutaj trafił w czasie II wojny światowej niemiecki kompozytor Norbert von Hannenheim: gej, schizofrenik i fenomenalny artysta, o którym więcej nie wiadomo, niż wiadomo. Obsesyjne poszukiwanie wyjaśnienia tajemnicy jego śmierci to żywioł opowieści, które w „Pulverkopfie” się przenikają. Wokół zagadek z przeszłości, i zmagając się ze swoimi teraz, krążą charyzmatyczna Weronika Werhunt oraz jej wnuk Patryk. Po śmierci babki młody Werhunt zostaje sam z nietypowym dziedzictwem: obarczony zagadką do rozwiązania (lub pogrzebania i zostawienia w spokoju), choć pewnie wolałby się zająć własnymi kłopotami i coraz silniejszymi męsko-męskimi namiętnościami. 

(Tomasz Charnas)

Meseritz (dziś Międzyrzecz, Polska), kilkadziesiąt lat po wojnie. Miasto wciąż zaludniają duchy przeszłości, dawne uprzedzenia i historie, o których mówi się wyłącznie w czterech ścianach rodzinnych domów. Niemal zawsze ukradkowo, ściszonym głosem, aby nie usłyszał ich nikt niepowołany. W czasie wojny do działającego tam wowczas zakładu dla umysłowo chorych trafia, za bycie gejem, genialny i zapomniany kompozytor Norbert von Hannenheim. 

Kilkadziesiąt lat później nastoletni Patryk Werhunt znajduje pływające w Obrze zwłoki jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka. Traumatyczne wydarzenie staje się pretekstem do snucia rozległej i skomponowanej misternie niczym fuga opowieści o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków. Opowieści, której motywem przewodnim jest obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima. To także rzecz o byciu odmieńcem, kundlem, w chwilach, kiedy życie i historia nie dają innego wyboru.

KSIĄŻKA Z ZAKŁADKĄ Z AUTOGRAFEM AUTORA!

To może Cię również zainteresować:
Joanna Ostrowska - ONI. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej (Z AUTOGRAFEM!)
Heinz Heger - MĘŻCZYŹNI Z RÓŻOWYM TRÓJKĄTEM
Lutz Van Dijk - CHOLERNIE MOCNA MIŁOŚĆ
red. Bartosz Żurawiecki - LUDZIE, NIE IDEOLOGIA (wywiady "Repliki")
Pedro Lemebel - DRŻĘ O CIEBIE MATADORZE
Anna Arno - KOT. Opowieść o Konstantym Jeleńskim
Tomasz Łukasz Nowak - JĘZYK UKRYCIA. Zapisany socjolekt gejów
Tomasz Jędrowski - PŁYNĄC W CIEMNOŚCIACH (Z AUTOGRAFEM!)