Menu
Subskrypcja
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
 
U nas kupisz "Replikę"!
Darmowa wysyłka
przy zamówieniu
powyżej 200 zł i płatności przelewem lub kartą
Kontakt
Możesz do nas zadzwonić:
508 899 508
lub napisać:
bearbook(małpa)bearbook.pl

Strona na którą wchodzisz zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich
6. DEZORIENTACJE. Antologia polskiej literatury queer
Cena 88.80 zł
Cena okładkowa: 109.90 zł
oszczędzasz: 21.10 zł
produkt chwilowo niedostępny

Ocena: 0.00
                   
Autor Błażej Warkocki, Tomasz Kaliściak, Alessandro Amenta
Tytuł Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer
Stron 912
Wydawnictwo Krytyka Polityczna


Zobacz koniecznie:

Opis

W setce zebranych w niniejszym tomie tekstów polskich autorek i autorów – od Adama Mickiewicza, przez Jarosława Iwaszkiewicza czy Irenę Krzywicką, po Ingę Iwasiów i Jacka Dehnela – wyłania się ważna część polskiej literatury i społeczeństwa  od końca XVIII do początku XXI wieku. Fragmenty prozy, szkice eseistyczne czy poezja, nie są tu jedynie świadectwem różnorodnych zjawisk literackich, lecz przede wszystkim znakiem zmieniających się wzorów i norm społeczno-kulturowych. „Dezorientacje…” wpisują się  przez to w kontekst globalny  – „queer studies”; ale i lokalny nawiązując do legendarnej antologii Marii Janion z lat 80. „Transgresje”.

Ta antologia ukazuje nie tylko reprezentacje nienormatywnych seksualności i płci na tle zmieniających się historycznie norm kulturowych, ale i wskazuje na wątki, historie, i przemilczane elementy życia twórców i twórczyń, o których dotychczas mówiono jedynie w wąskich kręgach literaturoznawców. Książka nie tyle odkrywa nieznane, co przywraca do głównego nurtu polskiej literatury i kultury ważne dla zrozumienia współczesności zjawiska, teksty i autorów.

Czas na korepetycje z literatury i historii, którym patronują zarówno Maria Janion jak i Boy-Żeleński. Antologia udowadnia, że mamy w tym wypadku do czynienia nie z "literaturą mniejszości", a po prostu literaturą będącą pomijaną częścią czegoś większego. Nie z "historią mniejszości", a historią powszechną. (Wojciech Szot)